06 nov 2026 | Pressmeddelande

Viktor Andersson och CUPRA går för mästerskapstiteln i TCR Spain

Leder mästerskapet med 35 poäng inför säsongsfinalen på Circuit de Barcelona-Catalunya. Har tagit fyra segrar, tre pole positions och visat högsta fart under säsongens fyra första deltävlingar. Tre förare gör upp om titeln när TCR Spain avgörs i Barcelona den 6–8 november.

Södertälje, 2026-11-06. Efter en stark säsong i TCR Spain går Viktor Andersson in i helgens final med ett mycket bra utgångsläge. Linköpingsföraren leder mästerskapet med 35 poäng före närmaste konkurrent och har nu två avslutande race på Circuit de Barcelona-Catalunya på sig att säkra årets titel.

Bakom ratten på sin CUPRA Leon VZ TCR för Monlau Motul Motorsport har Andersson varit en av säsongens snabbaste förare. Fyra segrar, tre pole positions och ytterligare flera pallplatser har lagt grunden till mästerskapsledningen.

Säsongen inleddes med en seger och en tredjeplats på Jarama. På Paul Ricard följde ytterligare två pallplatser innan Viktor fick en riktig fullträff i Valencia med två raka segrar. Senast, på Navarra, visade han återigen sin kapacitet genom att sätta nytt banrekord för TCR-bilar och ta pole position med sju tiondelars marginal – trots maximala 40 kilos kompensationsvikt. Efter en sjundeplats i det första racet svarade han med en stark uppkörning till andra plats i race två.

Inför finalen har Viktor 233 poäng. Sten-Dorian Piirimägi är närmast bakom med 198 poäng, medan Erik Zabala ligger trea med 190 poäng. Totalt finns 70 poäng kvar att köra om under finalhelgen, vilket innebär att mästerskapet fortfarande är öppet.
– Vi har gjort en riktigt stark säsong och visat att vi har farten för att vinna, bilen är fantastisk att köra och vi har hemmaplan här i Barcelona. Vi vet vad som står på spel och vi ska göra allt för att ta hem mästerskapet. Det är det här vi har arbetat för hela året, säger Viktor Andersson.

Finalen körs på Circuit de Barcelona-Catalunya, en bana som Viktor känner väl och där Monlau Motul Motorsport har sin hemmabas. Förutsättningarna är därmed välbekanta, men med mästerskapstiteln på spel väntar en intensiv helg där varje poäng kan bli avgörande.
– Det är klart att det finns en extra nerv när en hel säsong ska avgöras på en enda helg. Samtidigt är det precis sådana här situationer man vill vara i som förare. Vi ska fokusera på vår egen prestation, vara smarta i racen och ge oss själva bästa möjliga förutsättningar att stå överst när mästerskapet summeras.

Kvalet körs på lördag och säsongens två avslutande racen på söndag. På söndag eftermiddag vet vi om Viktor Andersson kan avsluta säsongen med en mästerskapstitel för CUPRA och Monlau Motul Motorsport.