Audi startar tillverkning i Brasilien 2015
· Audi A3 Sedan och Q3 kommer att tillverkas i São José dos Pinhaisi · VD Rupert Stadler " Genom att producera i Brasilien kommer vi att skapa förutsättningar för ytterligare tillväxt · Audi investerar ca 150 Miljoner Euro i Brasilien till 2015
AUDI AG fortsätter den internationella expansionen och ökar nu kapaciteten inför nästa steg i företagets tillväxt. Från och med 2015 kommer den Ingolstadtbaserade biltillverkaren att producera bilar i São José dos Pinhais i Brasilien. Det är Nya Audi A3 Sedan och Nya Audi Q3 som kommer rulla av bandet i den södra delen av världens sjätte största ekonomi. Audi kommer därmed att investera ca 150 miljoner Euro fram till produktionsstarten 2015.
År 2020 räknar Audi med att leverera två miljoner bilar till kunder över hela världen. För att nå detta planeras även för stora investeringar i de befintliga produktionsanläggningarna i Tyskland och Ungern. Samtidigt ökar Audi nu produktionskapaciteten kraftigt även utanför Europa. Redan i slutet av 2013 kommer Audi att starta tillverkning i Foshan som blir den andra Audi-fabriken i Kina. Bolaget planerar även att producera bilar i Mexiko från 2016 och därmed avsevärt öka sina leveranser på den sydamerikanska kontinenten.
Audi har hittills i år ökat försäljningen med 7.2 procent och nådde för första gången över en miljon bilar under januari-augusti. Redan 2013 räknar man med att nå det strategiska målet på 1.5 miljoner bilar.