Ett år efter grundandet: Joint venture mellan Volkswagen Group och Rivian visar starka framsteg
Det gemensamma bolaget mellan Volkswagen Group och Rivian tar tydliga kliv framåt i utvecklingen av nästa generations fordonsarkitektur och mjukvara.
- Utvecklingen av en toppmodern zonarkitektur och mjukvara för framtida modeller från Volkswagen Group och Rivian fortskrider.
- Vintertester för referensfordon från märkena Volkswagen, Audi och Scout planeras att inledas under Q1 2026.
- Det gemensamma bolaget byggs upp steg för steg, nu med ett starkt internationellt utvecklingsteam på mer än 1 500 anställda.
- Oliver Blume, Koncernchef för Volkswagen Group:
– Samriskföretaget utvecklar snabbt arkitekturen för våra framtida mjukvarudefinierade bilar. Varje steg mot att uppnå våra ambitiösa mål genomförs med beslutsamhet och tydligt fokus. - RJ Scaringe, grundare och VD för Rivian:
– RV Tech har gått från klarhet till klarhet under de senaste 12 månaderna och höjer ribban inom fordonsteknik.
Wolfsburg, Germany / Palo Alto, California - Ett år efter grundandet samarbetar det gemensamma bolaget framgångsrikt med Volkswagen Group och Rivian. Utvecklingen av en toppmodern zonarkitektur för framtida mjukvarudefinierade fordon (SDV) fortskrider. För närvarande förbereder RV Tech referensfordon från märkena Volkswagen, Scout och Audi för vintertester under Q1 2026. Samtidigt utvecklas organisationen kontinuerligt: RV Tech kan nu skryta med ett kraftfullt internationellt utvecklingsteam på mer än 1 500 anställda. Med sin nya plats i Berlin stärker samriskföretaget också samarbetet mellan olika anläggningar med Volkswagen-koncernens varumärken i Europa.
Samriskföretaget grundades i november 2024 och utvecklar en toppmodern zonindelad elektronisk arkitektur och funktionell programvara, kallad Software-Defined Vehicle (SDV)-arkitektur, för Volkswagen-koncernen och Rivian, med inriktning på västra halvklotet. I SDV-arkitekturen styr kraftfulla modulära centraldatorer alla fordonsfunktioner. Kunderna kan dra nytta av högautomatiserade körfunktioner och avancerade infotainmentlösningar som kan uppdateras kontinuerligt via trådlösa uppdateringar, inga besök på en verkstadsanläggning krävs. Detta håller fordonen uppdaterade och förbättrar körupplevelsen kontinuerligt.
Volkswagen-koncernen kommer att använda denna SDV-arkitektur i elbilar baserat på den kommande SSP-plattformen. Företaget strävar efter att erbjuda tekniskt ledande produkter i olika segment, prisklasser och på internationella marknader. SSP-plattformen förväntas stödja en koncernövergripande fordonsvolym på upp till 30 miljoner enheter.
Rivian kommer att använda den teknik som skapats från samriskföretaget för sina framtida produkter, R2, R3 och R3X och för att hålla sin nuvarande fordonsflotta uppdaterad med den senaste mjukvaran.
Oliver Blume, Koncernchef för Volkswagen Group, säger:
– Vårt joint venture med Rivian visar hur vi på Volkswagen Group föreställer oss och levererar framsteg: med snabbhet, precision och ett starkt kundfokus. Samriskföretaget utvecklar snabbt arkitekturen för våra framtida mjukvarudefinierade fordon. Varje steg mot att uppnå våra ambitiösa mål genomförs med beslutsamhet och tydligt fokus. I nära samarbete med våra varumärken har på endast tolv månader en teknisk grund skapats som kommer att möjliggöra en ny digital körupplevelse för våra kunder till överkomliga priser. Tillsammans kommer detta strategiska partnerskap att sätta en ny standard för framtidens mobilitet.
RJ Scaringe, grundare och VD för Rivian, säger:
– Vi är fortfarande otroligt glada över det arbete som kommer ut ur vårt joint venture med Volkswagen Group. RV Tech har gått från klarhet till klarhet under de senaste 12 månaderna och höjer ribban inom fordonsteknik. Vi är otroligt glada över lanseringen av R2 under första halvåret nästa år, som kommer att visa upp de framsteg som joint venture-företaget har gjort.
Vintertester med referensfordon inleds under Q1 2026
I början av 2026 planerar RV Tech att skicka fordon från märkena Volkswagen, Scout och Audi till sin första vintertestfas för att utvärdera de utvecklade SDV-funktionerna i kalla klimatförhållanden. Specifikationerna för hårdvara och elektronisk arkitektur för dessa referensfordon har definierats sedan våren 2025. Målet är att validera prestandan hos den zonindelade SDV-arkitekturen under krävande klimatförhållanden.
Bland fordonen finns Volkswagen ID.EVERY1. Sedan sommaren 2025 har arbetet med tekniska prototyper pågått för fullt på RV Techs anläggningar i Palo Alto och Irvine. Seriemodellen är planerad att lanseras 2027 som den första gruppbilen med en version av SDV-arkitekturen, som erbjuder ledande digital teknik i det helt elektriska instegssegmentet.
Dessutom arbetar samriskföretaget med Volkswagen-koncernens varumärken på nästa utvecklingssteg och tekniska specifikationer för framtida modeller baserade på SSP-plattformen, som förväntas komma ut på marknaden i slutet av decenniet. Detta bidrar till att säkerställa att märkena optimalt kan anpassa sina kommande modeller till SDV-arkitekturen och integrera digitala fordonsfunktioner i serieproduktionen på ett tillförlitligt och effektivt sätt.
RV Tech byggs upp systematiskt
Samriskföretaget har nu ett starkt internationellt utvecklingsteam på mer än 1 500 anställda. Teamen är baserade i USA, Kanada, Sverige, Serbien och även på en ny plats i Berlin. Den tyska filialen stärker samarbetet med koncernens varumärken inom samma tidszon.
